sobota, 7 grudnia 2013

Bułki ziemniaczane z pestkami

Składniki:
- 30dag ziemniaków
- 1dag świeżych drożdży
- 40dag mąki pszennej
- 20dag mąki żytniej
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżeczka soli
- po 3 łyżki wyłuskanych pestek dyni i słonecznika
- 1 jajko

Sposób przygotowania:
1. Ziemniaki obieramy, płuczemy i gotujemy w osolonym wrzątku. Odcedzamy, wodę zachowujemy. Ziemniaki osuszamy, przeciskamy przez praskę, studzimy.
2. Drożdże wkruszamy do kilku łyżek letniej wody z ziemniaków, mieszamy z łyżką mąki, odstawiamy do wyrośnięcia.
3. Połowę mąki mieszamy ze szklanką wody z ziemniaków, wytłuczonymi ziemniakami, olejem, rozczynem i solą, odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godz.
4. Po tym czasie dodajemy pozostałą mąkę, po 2 łyżki pestek słonecznika i dyni, zagniatamy na jednolite ciasto, które będzie odstawać od dłoni, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 30 min. do wyrośnięcia.
5. Ciasto ponownie wyrabiamy, dzielimy na 10 części, formujemy okrągłe bułeczki, które układamy obok siebie w obsypanej mąką tortownicy, odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem, posypujemy pozostałymi pestkami. Pieczemy ok. 45 min. w 200 stopniach (do suchego patyczka). Podczas pieczenia można posmarować bułeczki wodą, dzięki temu ładniej wyrosną i nie będą miały mocno spieczonej skórki. Upieczone należy wyłożyć z  formy i studzić na kratce.

0 komentarze:

NOWOŚĆ

NOWOŚĆ
Na zamówienie

Videoprzepis

Top Blogi